آیکون منو


قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، به منظور شفافیت در امور نهادهای حکومتی و امکان نظارت شهروندان و رسانه‌ها، در سال ۱۳۸۷ در مجلس تصویب و در سال ۱۳۸۸ برای اجرایی شدن ابلاغ گردیدکه براساس این قانون هر فرد ایرانی می‌تواند به همه اطلاعات طبقه‌بندی نشده دسترسی داشته باشد.
در همین راستا مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) در راستای اجرای تفاهم‌نامه منعقده ما بین سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را طراحی  و این سامانه را در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بهره‌برداری قرار داد و در جهت اجرایی نمودن قانون فوق اقدام به آماده‌سازی پورتال انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات نمود که این سامانه هم‌اینک به آدرس foia.iran.gov.ir آماده استفاده کاربران می‌باشد و تمامی هموطنان می‌توانند با مراجعه به این پورتال اطلاعات مورد نیاز خود را از نهاد و سازمان مورد درخواست خود دریافت نمایند.
سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ،پورتالی اینترنتی است که دولت جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده تمامی شهروندان برای دسترسی آزادانه به اطلاعات نهادهای دولتی و حکومتی ایجاد کرده است. توسط این سامانه اشخاص حقیقی می‌توانند درخواست کنند که اطلاعات به خصوصِ یک نهاد دولتی و یا حکومتی منتشر شود و پس از آن اطلاعات درخواستی در این سامانه برای عموم منتشر خواهد شد. نه‌تنها نهادهای وابسته به دولت بلکه نهادهای انقلابی، نیروهای مسلح، قوه قضاییه، قوه مقننه، شرکت‌ها، سازمان‌ها، نهادهای وابسته، بنیادها، مؤسسه‌هایی که زیر نظر نهاد رهبری اداره می‌شوند و همچنین هر مؤسسه، شرکت یا نهادی که تمام یا بیش از ۵۰ درصد سهام آن متعلق به بخشی از حکومت جمهوری اسلامی ایران است، نیز می بایست اطلاعات خود را منتشر کنند. 
هم اکنون پشتیبانی از پورتال انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بر عهده مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) بوده و کارشناسان این شرکت روزانه پاسخگوی بسیاری از سازمان‌ها، نهادها و کاربران این پورتال می باشند.