آیکون منو


این سامانه به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی دولت الکترونیکی به منظور اجرایی شدن قانون «انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» در دستور کار سازمان فناوری اطلاعات قرار گرفت. دسترسی آزاد به اطلاعات در جوامع توسعه‌یافته و رو به رشد به عنوان یکی از ابزارهای جامعه مدنی جهت شفاف‌سازی فعالیت‌‌ها و جلوگیری از فساد در کلیه‌ی سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه برروی آدرس  foia.iran.gov.ir  امکان ثبت درخواست برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران و ارسال آن به ارگان‌های اداری را فراهم نموده است. سازمان‌‌ها ملزم به پاسخگویی به سوالات قانونی شهروندان هستند و باید طی مدت مشخص پاسخ مناسب را به سوالات شهروندان ارسال نمایند. 
در صورتی که درخواست و اطلاعات آن عمومی باشند، امکان انتشار آن در درگاه توسط کاربر سازمان و دسترسی عمومی به آن فراهم خواهد شد. اسناد ارسالی دارای شناسه سند منحصر بفرد هستند که امکان جستجو بر اساس آن در درگاه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وجود دارد.
یک ضلع اصلی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، شهروندان و نحوه تعامل ایشان با سامانه است، ضلع دیگر سامانه سازمان‌های دولتی هستند که باید از طریق این سامانه به سوالات و درخواست‌های قانونی شهروندان پاسخگو باشند. از سوی دیگر برخی مراجع ناظر نظیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، مرجع حل و فصل اختلافات و رسیدگی به شکایات شهروندان می‌باشد.