آیکون منو

اخبار مگفااخبار مگفا
1396/6/22 چهارشنبه

امضای قرارداد ایجاد مرکز داده بخش بازرگانی کشور و انتقال سامانه‌‏ها به آن بین مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و مرکز گسترش فناوری اطلاعات

.وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران با دارا بودن بیشترین سهم اقتصادی کشور، دارای تعامل گسترده‌ای با سایر بخش‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه ایران است و یکی از موثرترین پیشران‌های اقتصادی کشور است. با ظهور فناوری اطلاعات و ارتباطات و ایفای نقش اساسی به عنوان یک محرک اصلی در صنعت و تجارت،‌ بهره‌گیری از سامانه‌های اطلاعاتی و ارائه خدمات در قالب سرویس‌های الکترونیکی به تمامی اقشار جامعه و بنگاه‌های اقتصادی،‌ مفهوم جدیدی را با عنوان تجارت الکترونیکی ایجاد نمود.
مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با هدف استقرار، پیاده‌سازی و توسعه تجارت الکترونیکی در کشور با استفاده از ابزارها و استانداردهای ملی و بین‌المللی و با عنایت به فرهنگ ایرانی و اسلامی و حمایت از فعالیت‌های تجارت الکترونیکی و ارتقای سطح کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در اقتصاد و بازرگانی تشکیل شده و یکی از مراکز مهم کشور در حوزه تجارت الکترونیکی است. این مرکز تاکنون در راستای ماموریت­‌های خود مجری طرح‌­های ارزنده و مهمی بوده است که از جمله آن سامانه نماد اعتماد الکترونیکی، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد)، سامانه جامع تجارت بوده است.
با عنایت به لزوم بهبود مکانیزم‌­های نگهداری و مدیریت اطلاعات ارزشمند بخش بازرگانی و تجمیع آنها، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در راستای اجرای بند 5 ماده 3 اساسنامه خود و در چارچوب نظام جامع فناوری اطلاعات کشور، اقدام به انعقاد تفاهم­نامه‌ه­ای با مرکز گسترش فناوری اطلاعات (وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) در خصوص ایجاد مرکز داده بخش بازرگانی کشور و انتقال سرویس‌ها و سامانه‌­های حاکمیتی به آن نموده است. مرکز گسترش فناوری اطلاعات نیز در راستای ماموریت خود مبتنی بر سرمایه‌گذاری در اجرای طرح‌های کلان و ملی حوزه فاوا و توسعه و اشاعه صنعت فاوا در این مشارکت حضور یافته است.
بر اساس توافقات صورت گرفته مرکز گسترش فناوری اطلاعات به عنوان شرکت تخصصی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و به پشتوانه تجربیات و دانش فنی خود در اجرای مراکز داده بزرگ و متوسط ملی در کشور، بهره‌مندی از نیرو‌های متخصص و همکاران تجاری توانمند، ظرف یک سال اقدام به طراحی و اجرای مرکز داده بخش بازرگانی و انتقال سامانه‌­ها و اطلاعات به آن مرکز نموده و بهره‌­برداری از این زیرساخت امن، یکپارچه و استاندارد به صورت مشارکتی و براساس اولویت­‌های کاری خواهد بود. از جمله مزایای احداث این زیرساخت حیاتی برای کشور می­توان به تحقق مالکیت داده دولتی در بدنه دولت، امکان نظارت بر عملکرد و سنجش رضایت مردم و مخاطبین سرویس‌ها، افزایش شفافیت اطلاعات و توسعه خدمات و سرویس‌ها اشاره نمود. پیش‌بینی می‌‏شود یکپارچه‌سازی و تمرکز در مدیریت و میزبانی این خدمات بتواند با نظارت، هدایت و تصمیم‌سازی درست،‌ به شکل وسیعی در توسعه و رشد کسب و کارهای الکترونیکی و همچنین گسترش تجارت الکترونیکی کمک شایانی نماید.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر